Avrupa Elektronik Teknik Servis Hizmetleri / Çağrı Merkezi: 0212 458 65 42

Tv Tamirini İstemeniz Durumunda Yerinde Onarıyoruz
Her Marka İçin Dalında Uzmanlaşmış Teknik Ekip
Televizyon Servisi

Sony Tv Arızaları Ve Servisi

Sony Servis, Sony televizyon arıza ve çözümleri

Sony ve diğer LCD televizyonlarda rastladığımız arızalar arasında yer alan inverter yada Türkçesi aydınlatma elektronik devresiyle ilgili arızayı video desteğiyle beraber anlatmanın daha yararlı olacağını düşündüğümüz için hem yazılanları okur aynı anda da videoyu izlemeniz durumunda bu konuda bilginiz olmasa bile rahatlıkla tamir edebileceğinizi düşünüyoruz, Not: Anlatım ve tamir videosu sadece elektronik teknisyenleri içindir. Tamir konusunda bilginiz yoksa lütfen uygulamaya çalışmayın unutulmamalıdır ki televizyon içinde yüksek elektrik mevcut ve şoka hatta ölüme sebep olabilir.

Müşterimizin Sony Servisi‘mize başvurma sebebi. Televizyonumuzdaki arıza tv açıldığında biranlık görüntü gelmesi ardından kapanıp önde bulunan kırmızı ledin aralıklarla 13 kere yanıp sönmesi, Aslında Sony tv modellerinin tümünde arıza yaptığı zaman bu kırmızı LED yanıp söner, ledin kaç kere yanıp söndüğü ise bize cihazın neresinde arıza olduğu konusunda ipucu verir bu anlatımımız özellikle 13 yanıp sönme çünkü çok sık rastladığımız bir arıza,

Görüntüde gördüğünüz inverterin voltajlarını kontrol ediyoruz tüm voltajların olması gerektiği gibi olduğunu gördükten sonra devre üzerinde bulunan trafoların omajlarını tek tek kontrol ediyoruz tüm trafoların primer ve sekondry omajları aynı olmalıdır değer kaybeden, yükselen yada hiç değer göstermeyren trafoyla karşılaşırsak arızayı bulmuş oluyor ve yenisiyle değiştirdiğimiz trafoyla onarımı bitirmiş oluyoruz, Ancak videodaki örnekte işimiz bu kadar basit değil çünkü ölçümler sonucunda devre üzerinde hatalı bir parçaya rastlamıyoruz, buda Sony televizyonla biraz uğraşacağımız anlamına gelmektedir, devrenin çalıştırdığı flöresanlarda yani televizyonun ışık kaynağında bir sorun olduğu anlamına gelmektedir.

Hemen cihazı parçalamaya başlıyoruz ama çok dikkatli olmalıyız ekran çok hassastır en ufak bir hatada kırılabilir ve bildiğiniz gibi ekran demek televizyonun fiyatı demektir. Ama flöresan devresine ulaşmak için ekranı kasadan ayırmak şarttır. Evet videomuzuda seyrediyorsanız oradan ufak tüyolar alıp bunu başarabilirsiniz, ekranı çıtalarından çıkarıp bir kenara koyuyoruz ardından televizyonu çalıştırıp lambalara bakıyoruz videoda da görüldüğü gibi lambalardan birtanesi sorunlu yanmıyor, lambayı olduğu yerden söküp yenisiyle değiştiriyoruz ve son olarak tekrar çalıştırıp son kontrolünü yapıyoruz, tüm lambaların yandığından emin olup 5 dakika bu şekilde çalıştırıyor ardından kapatıp toplama işlemine geçebilirsiniz. Son bir not daha bu arıza bildiğimiz tüm LCD televizyonların ortak sorunu yani sadece Sony TV arızası değildir, Biz burada Sony LCD televizyonu örnek olarak verdik sadece diğer markalarda kırmızı ışık hatası olmaz hatta bir çok modelde tv kapanmaz ses kalır görüntü olmaz.

Tv Servisi © 2009-2017 Site içeriği İzin Alınmadan Kopyalanamaz. / Televizyonservisi.com / Avrupa Elektronik Teknik Servis Bilgilendirme Hizmetidir.