Avrupa Elektronik Teknik Servis Hizmetleri / Çağrı Merkezi: 0212 458 65 42

Tv Tamirini İstemeniz Durumunda Yerinde Onarıyoruz
Her Marka İçin Dalında Uzmanlaşmış Teknik Ekip
Televizyon Servisi

Plazma tv Özelikleri

Bu sayfamızda plazma televizyonlar hakkında bilgiler vermeye çalışıcağız.
Bilindiği üzere plazma tv modelleri bir çok üretici firma tarafından kullanılmakla beraber plazma panelleri üreten firma sayısı 6 yı geçmez diğer bütün tv üreticileri plazma tv panellerini bu 6 üretici firmadan tedarik ederler bunların başında Samsung, Lg, Panasonic, Chimei, Auo ve Fujitsudur (fujitsu halihazırda panel üretmeyi durdurmuştur).

Teknik servisimiz plazma tv tamirine henüz birçok servisin bu cihazlarla tanışmadan 2003 yılında onarımlarına başlamıştır, plazma televizyonlarda yedek parça sıkıntısı olsa bile teknik servisimiz bu konudada çözüm bulmuştur, teknik servislerin iyi bildiği özelikle ysus ve zesus kartları üzerinde bulunan üstü soğutucuyla kaplanmış stk devreleri hemen hemen tüm plazma tvlerde kullanılmıştır. Bu devreler arızalandığı zaman Türkiye piyasasında bu parçaları bulmak hemen hemen imkansızken, teknik servisimiz bunun çözümünü uzun uğraşlar sonucu stk nın iç yapısını öğrenip yerine fet transistörler yerleştirerek çalıştırmayı başarmıştır, bunun sonucunda İstanbul hatta tüm Türkiye’den tamir için bize başvuran teknik servis sayısı her gün artmaktadır.

plazma paneller lcd led televizyonlardan daha keskin kontrast oranlarına daha büyük ekranlara sahip olabilmektedir, lcd tv konusunu işlediğimiz makalede en büyük ekranın 85 inç olduğunu bahsetmiştik ama daha yazımızı yayınlamadan Panasonic 103 inç lik plazma tv sini yaptığını duyurdu buda şimdiye kadar üretilen en büyük tv nin plazma olduğu anlamına gelir ki biz bu yazıyı yazarken 103 inç ten daha büyükleride üretilmiş olabilir, gerçekten tv teknolojilerini takip etmek başlı başına bir zaman gerektirir. ama plazma tv lerin değişmediği bazı konularda var, örneğin elektrik tüketimi, görüntü kalitesi gibi öne çıkan özelikler, elektrik olarak diğer bütün modellerden daha çok harcadığını yazmıştık , görüntü kalitesi de diğer lcd ledlere göre çok daha iyi olduğu kontrast oranının lcd tv ile karşılaştırılmayacak ölçüde iyi olduğundanda bahsetmiştik, bahsetmediğimiz plazma tv ekranının teknolojik açıdan nasıl bir panel olduğu, plazma tv panelleri gelen yayını doğruca ekran üzerinde bulunan hücrelere dağıtırlar. Bunun sayesinde panele gelen görüntü kareleri üzerine herhangi bir detay kaybına neden olmaz, tvdeki görüntü parçaları aynı anda ekrana yansıdığı için özelikle aksiyon sahnelerinde akıcılığı görebilmeniz mümkün. lcd ve led tvlerin aksine televizyonu istediğiniz açıdan seyredebilirsiniz lcd lerde meydana gelen görüntü kaybını plazmalarda göremezsiniz. Plazma tv ler ile ilgili bir diğer konuda ekran ömürleri dir eski crt tvlere göre ömürleri kısadır belli bir çalışma müddetinden sonra ortalama 75000 gibidir, ama tv nin ömrünü uzatmak sizin elinizdedir kontrast ve parlaklığı ortalarda tutmanız durumunda ekran ömrünü 2 hatta üçe katlamanız mümkündür. Plazma ekranı iyon ize gaz dediğimiz bir tür gaz ile doludur panel üretilirken her piksele bu işlem yapılmaktadır, tv ekranı bildiğimiz tüplü ekranlardan çok daha hassastır ve en ufak bir darbede içerisinde bulunan gazın boşalmasına neden olabilmektedir,gazın tekrar dolumu mümkün olmadığı içinde ekranın yenisi ile değişmesi büyük bir maliyet demektir, plazma panel üreticileri bu durumun önüne geçebilmek için ekranın önüne ekstra bir koruyucu cam koyarlar. bu cam tv ekranına gelebilecek darbeleri minimuma indirmek içindir. plazma tv nin kötü diyebileceğimiz bir tarafıda sabit bir resmin ekranda uzun süre kalması durumunda ekranda iz bırakabilmesidir önüne geçmek için ekranda uzun süreli bir resim yada dondurulmuş bir kareyi bırakmamak lazım.

Tv Servisi © 2009-2017 Site içeriği İzin Alınmadan Kopyalanamaz. / Televizyonservisi.com / Avrupa Elektronik Teknik Servis Bilgilendirme Hizmetidir.