Avrupa Elektronik Teknik Servis Hizmetleri / Çağrı Merkezi: 0212 458 65 42

Tv Tamirini İstemeniz Durumunda Yerinde Onarıyoruz
Her Marka İçin Dalında Uzmanlaşmış Teknik Ekip
Televizyon Servisi

LED TV İLE LCD TV ARASINDAKİ FARK

ccc

Günümüzdeki bu teknoloji çılgınlığı nereden geliyor ve nereye gidiyor dersiniz? Evet, doğru tahmin ediyorsunuz. Son teknolojiyle üretilen ürünlerin çeşit ve miktarlarındaki artıştan dolayı biz de teknolojiyi çok sever olduk.

Uzun süredir kafalarda soru işareti bırakan bir durum var gelin bu karmaşayı çözelim. ‘LED TV ile LCD TV arasındaki fark nelerdir?’ öncelikle belirtmek gerekir ki öyle aman aman bir fark yoktur. Sahip oldukları teknoloji açısından birbirine yakın özellikleri olan bu ürünlerin birbirlerinden ayrıldığı nokta incelik- kalınlık farkıdır. LED TV ile LCD TV estetik olarak birbirlerinden farklıdır. Estetik olmasının da maddi bir bedeli var tabi ki.

LCD tv’lerde aydınlatma için ürünün boyutlarına uygun florasan ışıkları kullanılırken LED tv’lerde panelin aydınlatılması için LED ışıkları kullanılmıştır. LED ışıkları florasan ışıklara göre daha küçük yapıya sahip oldukları için LED tv’ler LCD tv’lere göre daha ince bir görünüme sahiptir ve daha hafiftir. LED tv’ler kullandıkları LED ışıkları sayesinde daha düşük güç tüketimine sahiptirler.

LED TV ile LCD TV arasında bir kıyaslama yaparsak hangisi daha dayanıklı ve kullanışlı’ gibi bir soru aklınıza gelebilir. Ya da ‘hangisi daha kaliteli?’ gibi bir soru da olabilir. O halde belirtmemiz gerekir ki her marka kendine has birtakım kalite özelliklerine sahiptir. Bazı markalar kullandığı malzemenin kalitesine göre daha dayanıklı uzun süre sağlam kalacak ürünler üretmekte. Bu sorunun cevabı için marka araştırması yapmamız gerekir. Görüntü kalitesine gelince hangi TV türü olursa olsun görüntünün kalitesinin büyük bir kısmı piksellerle ve hd özelliği bulundurup bulundurmamasıyla alakalıdır. Bu yüzden almadan önce iyi bir piyasa araştırması yapmak gerekir. Ne LED tv’nin LCD tv’ye ne de LCD tv’nin LED tv’ye bariz olarak teknolojik bir üstünlüğü yoktur. Daha önce de belirtildiği gibi LED tv’ler daha estetik bir yapıya sahiptir ve fiyat olarak zaman zaman biraz daha fazla olabilir.

Tercihiniz hangisi olursa olsun almadan önce görüntü kalitesini denemenizi -olası fabrika hatalarına karşı- tavsiye ederiz.

 

Tv Servisi © 2009-2017 Site içeriği İzin Alınmadan Kopyalanamaz. / Televizyonservisi.com / Avrupa Elektronik Teknik Servis Bilgilendirme Hizmetidir.