Avrupa Elektronik Teknik Servis Hizmetleri / Çağrı Merkezi: 0212 458 65 42

Tv Tamirini İstemeniz Durumunda Yerinde Onarıyoruz
Her Marka İçin Dalında Uzmanlaşmış Teknik Ekip
Televizyon Servisi

arıza notları3

Genelikle tüplü (crt) tv modellerinde sık rastlanır cihazın dikey saptırma veya yatay saptırma katında meydana gelen bir arızadır, arızanın giderilmesi düşük bir maliyet ile mümkün olabilmektedir.
21-Tv ekranında iki ayrı yayını üst üste binmiş olarak görülüyor
Eğer tv anten bağlantısı ile seyrediliyorsa gelen tv yayınlarının birbirleri ile çakışma ihtimali yüksektir çözüm için bir anten teknisyeni çağırmanız gerekebilir. Tv,yi skart yada hdmi den seyrediyor ve yine bu sorun var ise televizyonunuzda arıza var demektir, bu arızanın maliyeti tv model ve arızalan kartın durumuna göre değişiklik göstermektedir.
22-Televizyonda kanal değişimi yapıldığına bir önceki kanalın logoları ekranda gözükmeye devam ediyor
Plazma televizyonlarda çok sık rastladığımız arızalardan bir tanesidir. Plazmanın y-sus kartında meydana gelen bir arızadan kaynaklanmaktadır, ancak kartın tamiri sağlıklı randıman vermemesinden dolayı arızanın giderilmesi için y-sus kartının yenisi ile değişmesi ile arızanın giderilmesi sağlanmaktadır. Panelin çok çalışmasından da panel ömrünün bitmesi ile bu arıza ile karşılaşılır . yukarıda yazdıklarımızı dikkatli bir şekilde okuduysanız televizyonda panel değişiminin maliyeti yüksek olduğundan yeni bir tv almanız daha yerinde bir karar olacaktır.
23-Tv yayınları ekranda donuyor
Ekranda yayın donması özelikle uydu yayını seyrediyorsanız yayın aldığınız kanalın sinyal seviyesinde meydana gelen düşüşler ile alakalı olabilmektedir, böyle bir sorunun haledilebilmesi için size en yakın uydu servislerinden birini çağırmanız gerekir. Lcd televizyonlarda t-con kartının arızalanması ile yine ekranda donmalar meydana gelebilmektedir, t-con kartı hariç panelinde arıza yapmış olasılığı vardır.
24-Kullandığım televizyon için en uygun askı aparatını nasıl seçebilirim
Piyasada çok değişik ebatlarda ve kullanılan yere göre değişik askı aparatları mevcuttur, öncelikle tv sabit bir duvara mı , tavana mı, sağa sola yukarı aşağı çevrilebilecek mi bunda karar vermelisiniz, daha sonra askı aparatı alacağınız mağazanın personellerine anlatmanız gerekir, Ona göre size en uygun askı aparatını vereceklerdir.
25-Televizyonumu duvaramı yoksa kendi ayakları üzerindemi kurmalıyım
Buna kendiniz karar vermelisiniz ama televizyonunuzu seyrettiğiniz yeri sık sık değiştiriyorsanız kendi ayakları üzerinde kullanmanız daha uygun olacaktır, çünkü duvara monte ettiğiniz bir cihazın yerini değiştirmek basit bir işlem değildir.
26-Tv ekranını ıslak bez ile sildim sonrasında görüntü gitti ses kaldı,veya hiç açılmamaya başladı
Elektronik cihazların en büyük düşmanı nem ve sudur , cihazın içine tek bir damla suyun bile girmesi tvnizin arızalanması için yeterlidir. Televizyonunuzu illa ıslak bezle silecekseniz silme işlemi sırasında ve ardında en az 24 saat çalıştırmamanız gerekirki herhangi bir arızaya sebebiyet vermeyesiniz. Ama yinede en sağlıklısı tv yüzeyini kuru ve yumuşak bir bez ile silmenizdir.
27-Tek uydu alıcısı ile iki hatta daha fazla tv izleyebilir,miyim
Evet izleyebilirsiniz araya sprinter bağlayarak bu mümkündür, ancak tek uydu alıcısı ile aynı anda başka kanalları izlemeniz mümkün değildir bir tv de ne izliyorsanız ötekilerde de aynısını izlersiniz, yok ben aynı anda değişik kanalları izleyicem diyorsanız çanak anteninizin önünde bulunan elembi,yi çift yada piyasada 8 li ye kadar çıkan elem-biler vardır bunlar ile değiştirmeniz gerekir, ardından seyredeceğiniz diğer tv için elembiden ekstra bir kablo daha çekip yine ikinci bir uydu alıcısına takıp seyredebilirsiniz.
28-Televizyonumu ortalama günde kaç saat çalıştırabilirim
Bizim deneyimlerimize göre cihazınızı hiç kapamadan en fazla 8 saat açık kalmasını öneriyoruz, daha fazla saat seyredecekseniz arada cihazınızı kapatıp yarım saat kadar dinlendirdikten sonra çalıştırmanız televizyonunuzun sağlıklı çalışabilmesi için önemlidir.
29-Tv çok çalıştığında herhangi bir zarar görürmü
Bir önceki satırda da yazdığımız gibi çok fazla çalışması cihazınızın sağlıklı çalışmamasına sebebiyet verir. Eğer lcd tv kullanıyorsanız lcd TV’lerin aydınlatılmasında kullanılan flöresanların aşırı ısınmasından dolayı flöresanların hemen önünde beyaz renkte plastik bir malzeme vardır bu plastik malzeme flöresanların ısısıyla zamanla solmakta olup TV’nin ekranında içten leke gibi gözükmeye başlar.
30-tv sık sık açılıp kapatıldığında herhangi bir sorun yaşanırmı
Sık sık açılıp kapatılıan herhangi bir tv elbette cihaz içerisindeki elektronik devrelere zarar verir, özelikle power kontrol ünitesinin zarar görme olasılığı yüksektir. Onun için televizyonu sık sık kapatıp açmaktan kaçınmanız gerekir.
31-televizyonu elektrik prizine taktığım anda evdeki elektrik şartelleri atıyor
Böyle bir durum nadir meydana gelir çünkü tüm marka ve modellerin içerisinde devreleri korumak amacıyla elektrik sigortası mevcuttur televizyonun içerisinde herhangi bir arıza meydana geldiğinde direkt olarak bu sigorta atar ve cihaz içerisindeki devrelerin elektrik ile olan bağlantısı kesilmiş olur, evin elektrik sigortalarının atmasının sebebi ise cihaz eğer daha önce bir servise gitmiş ise kendi orijinal sigortalarının yerine daha yüksek amperde bir sigortanın takılmış olmasından meydana gelebilmesi yüksek bir ihtimaldir, cihazın sigortası atmadığı için evin sigortaları atmış oluyor.
32-televizyonun sigortası attı yenisini takınca yeniden çalışırmı
Elektronik cihazların tümünde sigorta devresi mevcuttur, bu sigorta devresinin tv içerisine yerleştirilmesinin nedeni elektronik devrelerden herhangi birinde bir sıkıntının meydana gelmesi durumunda cihaza daha büyük bir zarar vermemesi için elektrikle olan bağlantısını kesmektir, ayrıca sigorta olmaması durumunda tv içerisinde bozulzn devrenin aşırı ısınması nedeni ile yangına bile sebebiyet verebilir. bu nedenledir ki hiçbir elektronik cihazın sigortasının kendiliğinden cihazda herhangi bir sıkıntı olmadan atması mümkün değildir.
33-televizyonu yurt dışından aldım 110 voltla çalışıyor 220 vollta çalıştırabilirmiyim
Evet mümkündür piyasada bu tür ürünler satılmaktadır, ancak böyle bir dönüştürücü almadan önce televizyonunuzun voltaj hariç kaç wat çektiğini bilmeniz gerekiyor, buda bütün tv,lerin arkasında yazmaktadır, ayrıca kullanıcı el kitabındanda bunu öğrenmeniz mümkün.
34-televizyonumun şu şu özellikleri var örneğin 3d,smart,dijital yayın, vb ne işe yararlar
Televizyonunuz ile ilgili öğrenmek istediğiniz her şeyi TV kataloğundan bulabilirsiniz, elinizde katalog olmadığı durumlarda üretici firmanın İnternet adresine girip oradan da televizyonunuz hakkında bilgi edinebilirsiniz.
35- Tüplü televizyonlarda renkler gök kuşağı gibi oldu, renkler karıştı
tv arızanız içerisinde ptc dediğimiz ve tv ilk açıldığında bir an devreye girerek tv tüpünün her tarafına eşit bir şekilde elektromanyetik bir dalga yayar, bu parça bozulduğunda işlevini gerçekleştiremez ve renk karışıklığı meydana gelir, bazende televizyonu devamlı kumandadan kapadığınızda ptc devreye girmez ve yine aynı renk karışımı olur, çözüm için televizyonu anahtardan kapayıp yarım saat sonra açmanız durumunda renklerin düzeldiğini görebilirsiniz.
36-Kullandığınız elektronik cihazlarınızla ilgili birkaç bilgi daha verelim
Yağmurlu özelikle gök gürültülü havalarda cihazlarınızı açmanız televizyonlarınıza zarar verebilir, özeliklede çatıda tv anteni kullananlar için bu daha ciddi bir durumdur, şimşeklerin yaydığı elektrik dalgaları bu tür parabol antenleri etkiler ve antenden tv ye giden kablo üzerinden televizyon ada iletip cihazı bozar, bir diğer dikkat etmeniz gereken elektriğin dalgalanması durumlarıdır yani voltaj düşüp yükselmeleri böyle zamanlarda televizyonunuzun elektrik ile olan bağlantısını kesmeniz yerinde bir karar olucaktır, arada olsa karşılaştığımız tv arızalarından bir taneside televizyonun klimanın hemen altında duvara monte edilmesi , klimanın altına çalışan televizyona klimadan damlayan ufak bir su damlacığı bile televizyonun bozulması için yeterli oluyor, tv,yi klima altına kurmamanız bunun için önemlidir. T v uzun bir zaman çalıştırmayacaksanız nemli ve rutubetli ortamda bekletmeyin mümkünse jelatin veya hava geçirmeyecek naylonla iyice sarıp kuru bir ortamda bulundurmanızdır. Cihazınızı bulunduğu ortamdan alıp başka bir yerde kullanacaksanız özelikle kış aylarında ve yağmurlu havalarda arabayla bir yerden başka bir yere götürecekseniz götürdüğünüz yerde hemen çalıştırmayın 2 hatta 3 saat ortamda bekletin, nedeni dışarıdayken tv nemlenmiş olabilir ve o durumda çalıştırdığınız anda bozulma ihtimali vardır. arıza notları bir tıklayın–  arıza notları 2 tıklayın

Tv Servisi © 2009-2017 Site içeriği İzin Alınmadan Kopyalanamaz. / Televizyonservisi.com / Avrupa Elektronik Teknik Servis Bilgilendirme Hizmetidir.